Το  Σχολείο μας είναι ένα από τα παλαιότερα της πόλης των Ψαχνών. Το κτίριο στο οποίο στεγάζεται σήμερα, κατασκευάσθηκε το έτος 1972-1973. Αποτελείται από δύο ορόφους, συνολικού εμβαδού 2300 τ. μ. Είναι χτισμένο στο κέντρο ενός οικοπέδου, το εμβαδόν του οποίου ανέρχεται σε 5300 τ. μ. και είναι δωρεά του  Δήμου Ψαχνών. Το Σχολείο μας είναι δωδεκαθέσιο. Έχει Τμήμα Ένταξης  και φιλοξενεί παιδιά με ειδικές ικανότητες. Επίσης λειτουργεί τμήμα Ολοήμερου σχολείου. Διαθέτει γήπεδο βόλεϊ, μπάσκετ και ποδοσφαίρου. Έχει μεγάλο σχολικό κήπο με δέντρα και ένα μικρό στο εσωτερικό του σχολείου με εσπεριδοειδή. Διαθέτει μεγάλη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και θεατρική σκηνή, όπου διεξάγονται όλες οι γιορτές και αίθουσα πληροφορικής. Μεγάλη και πολλαπλή είναι και η συμβολή του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων με την υποστήριξη του και τη δράση του μέσω πρωτοβουλιών που αναλαμβάνει αλλά και με τις δωρεές του παρέχοντας μας ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια, τηλεοράσεις, DVD, Βιντεοπροβολέα και οθόνη προβολής.