Επίσκεψη στο θέατρο

Την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013, οι μαθητές της Α’, της Β’ και της Γ’ Τάξης μεταβήκανε με τη συνοδεία των δασκάλων τους στην Αθήνα. Παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση «Το Μαγικό Κλειδί» στο θέατρο «Κιβωτός» στο Γκάζι. Το κείμενο και η σκηνοθεσία ανήκουν στην Κάρμεν Ρουγγέρη. Η παράσταση βασίζεται στο παραμύθι της Πηνελόπης Δέλτα «Η καρδιά της βασιλοπούλας». Ήταν μια πολύ προσεγμένη δουλειά με εκλεκτούς ηθοποιούς και συντελεστές. Τα σκηνικά και τα κοστούμια ήταν της Χριστίνας Κουλουμπή και η επιλογή των παραδοσιακών τραγουδιών της Κάτω Ιταλίας του Ανδρέα Κουλουμπή. Οι ηθοποιοί ήταν οι εξής: Ευαγγελία Καρακατσάνη, Ορέστης Καρύδας, Αλέξανδρος Κομπόγιωργας, Νάντια Μητρούδη, Γιάννης Νικολάου, Αμάντα Σοφιανοπούλου και Μυρτώ Χρυσανθοπούλου. Η Κάρμεν Ρουγγέρη είχε τον ρόλο της αφηγήτριας. Η ιστορία διαδραματίζεται στο βασίλειο μιας όμορφης χώρας. Ο βασιλιάς και η βασίλισσα είναι καλοί άνθρωποι και γεννούν ένα υγιές κοριτσάκι, το οποίο ονομάζουν Λυγερή. Το κοριτσάκι επισκέπτονται οι καλές νεράιδες και το γεμίζουν με χαρίσματα, ομορφιά και εξυπνάδα. Το επισκέπτεται και η Μοίρα και του παίρνει την καρδούλα, για να μην αισθάνεται τον πόνο και λυπάται. Οι γονείς του στενοχωρούνται, γιατί σκέφτονται πως χωρίς καρδιά δε θα μπορέσει να τους αγαπήσει και να κυβερνήσει με δικαιοσύνη το βασίλειο, όταν μεγαλώσει. Πράγματι, μεγαλώνοντας γίνεται πολύ κακομαθημένη και τα θέλει όλα δικά της. Δε βοηθάει τους φτωχούς, δε νοιάζεται για τους άλλους, παρά μόνο για την καλοπέρασή της. Αρραβωνιάζεται το βασιλόπουλο ενός γειτονικού βασιλείου, αλλά επιθυμεί με πόλεμο και δόλο να πάρουν τον θρόνο των γονιών του και να γίνουν οι ίδιοι βασιλιάδες. Το βασιλόπουλο πάει να πεθάνει από τη στενοχώρια του και αρρωσταίνει βαριά. Το γεγονός αυτό γίνεται η αιτία να θυμώσει ο βασιλιάς του άλλου βασιλείου και ετοιμάζεται για πόλεμο εναντίον της χώρας της μικρής βασιλοπούλας. Τότε η μαμά της αποκαλύπτει τι είχε συμβεί με τη Μοίρα, όταν γεννήθηκε. Επίσης της αποκάλυψε ότι η νεράιδα Ζωή έβαλε σε ένα μικρό κουτάκι την καρδούλα της, για να την αναζητήσει αν ήθελε. Πράγματι ξεκινά να βρει το κλειδάκι και στην αρχή το αναζητά με πάθος, αλλά και πάλι χωρίς να νοιάζεται για τους άλλους. Κάποια στιγμή βρίσκει το κλειδί και αρχίζει να αισθάνεται τον πόνο των άλλων ανθρώπων, αλλά και να διακρίνει το καλό από το κακό. Καταλαβαίνει το λάθος της. Γίνεται καλή και βοηθάει τους άλλους και τους νοιάζεται. Κάποιοι ληστές όμως την κλέβουν και την απαγάγουν με σκοπό να βγάλουν χρήματα εκβιάζοντας τους γονείς της. Καταφέρνει να δραπετεύσει και πηγαίνει στον βασιλιά του άλλου βασιλείου και του ζητά συγχώρεση. Αυτός την συγχωρεί. Στο τέλος το βασιλόπουλο με την αγάπη της γίνεται καλά και παντρεύονται με γλέντια και χορούς. Ήταν μια καλοφτιαγμένη παράσταση δια χειρός Κάρμεν Ρουγγέρη, με μουσική, χορό και ωραία κείμενα με χιουμοριστικά στοιχεία, που απόλαυσαν οι μαθητές. Με αγάπη και σεβασμό για τα παιδιά. Μια εμπνευσμένη δημιουργία μεστή νοήματος. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στην ίδια και σε όλους όσους εργάστηκαν για αυτή.

Η Δασκάλα του Α2 Κίτσου Μαρία