Στείλε όλους τους φίλους μου στο σχολείο

24 εκατομμύρια παιδιά παγκοσμίως δεν πηγαίνουν σχολείο λόγω κάποιας μορφής αναπηρίας.

Τα Παιδιά με Σωματικές, Αισθητηριακές, Πνευματικές ή Νοητικές αναπηρίες έχουν δικαίωμα να ζουν
σε συνθήκες που εγγυώνται την αξιοπρέπειά τους και ευνοούν την αυτονομία τους. Να απολαμ βάνουν ειδική φροντίδα και να συμμετέχουν ισότιμα στην εκπαίδευση και την κοινωνική ζωή.
 Η διεθνής σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού, με απλά λόγια “Συνήγορος του Πολίτη”.

Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση
 4 - 10 Μαΐου 2014

Πρόκειται για μια εβδομάδα γεμάτη εκδηλώσεις και δράσεις μαθητών, οι οποίες πραγματοποιούνται κάθε άνοιξη, κυρίως από σχολεία, σε πάνω από 100 χώρες στον κόσμο. Κατά την εβδομάδα αυτή τα παιδιά υπενθυμίζουν με δημιουργικούς και γεμάτους φαντασία τρόπους στους ηγέτες του κόσμου τις δεσμεύσεις τους σχετικά με την εκπαίδευση και προωθούν το μήνυμα για την ουσιαστική κατοχύρωση του δικαιώματος πρόσβασης στην εκπαίδευση κάθε παιδιού. Πάνω από 10 εκατομμύρια παιδιά παγκοσμίως παίρνουν μέρος κάθε χρόνο στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την εκπαίδευση!
      Σ' αυτήν την Παγκόσμια Εκστρατεία, πήρε μέρος και το σχολείο μας (2ο Δημ. Σχ. Ψαχνών).  Χρωματίσαμε 82 χάρτινα ανθρωπάκια. Γράψαμε τα μηνύματα μας σχετικά με το δικαίωμα στην εκπαίδευση. Ενώσαμε τα ανθρωπάκια μας και δημιουργήσαμε αρχικά χάρτινες και έπειτα ανθρώπινες αλυσίδες. Μελετήσαμε ιστορίες και κείμενα σχετικά με τη θεματική της εβδομάδας. "Κάθε χάρτινος φίλος" που φτιάξαμε ισοδυναμεί με μία υπογραφή! Οι χάρτινες αλυσίδες θα αποτελέσουν συμβολικά τη φωνή των μαθητών του σχολείου μας σε κάθε συνάντηση με αρμόδιους φορείς και Υπουργεία για να γίνει η Εκπαίδευση για Όλους πραγματικότητα!

Η εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής του Τ.Ε.

SAM_1882SAM_1878SAM_1879SAM_1881SAM_1870SAM_1874SAM_1866SAM_1864SAM_1862SAM_1867SAM_1868SAM_1876SAM_1873SAM_1872SAM_1875SAM_1863SAM_1877SAM_1871SAM_1869